Active 24 o IPv6

11. 2. 2011. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Active 24)
Začátkem února byly přiděleny poslední velké bloky IPv4 adres regionálním registrátorům. Začala tak fáze rozdělování IPv4 adres, která je oficiálně nazývána jako „exhaustion phase“ nebo česky „fáze vyčerpání“. Tedy fáze, když začnou postupně od nejvyšší úrovně přidělování adres IPv4 adresy docházet.

Jedinou rozumnou, ale zároveň i jednoduše dostupnou alternativou protokolu IPv4 je protokol IPv6. Ten poskytuje nepředstavitelně větší adresní prostor a jeho vyčerpání je i přes dramaticky rostoucí potřeby počtu využívaných IP adres v podstatě nevyčerpatelný. Proto je všemi významnými subjekty, které spoluvytváří internet, podporován. Je tomu tak i v případě Active 24, která od května loňského roku nabízí možnost zpřístupnit zdarma svoje webové stránky také pod protokolem IPv6. K 1. 2. 2011 tak eviduje ke 274 doménám nastavený nějaký IPv6 záznam, číslo je to zoufale malé a ještě menší je, pokud ho vztáhneme k celkovému počtu domén.

Dostaneme se k tomu, že IPv6 adresu v ČR využívá zhruba 1,5 promile domén. O něco lepší to je ve statistikách DNS provozu, kde dosahuje IPv6 provoz dokonce „závratných“ jednotek procent. Na úroveň promile se ale opět dostaneme, pokud měříme reálně přenesená data po IPv6 ve srovnání s celkovým převážně IPv4 provozem. O IPv6 tedy rozhodně není mezi vystavovateli obsahu zájem, využívá se i nadále pro testování, žádná skutečná služba po tomto protokolu neběží. Podle těchto čísel (podle násobně vyššího IPv6 provozu oproti počtu domén s IPv6 adresou nebo datovému provozu) se dá usoudit, že ve skutečnosti zhruba 1 000x častěji využíváme protokol IPv6 než je pro zobrazení obsahu třeba. Naše požadavky na zobrazení IPv4 obsahu tak mnohdy, aniž to víme, běhají vesele po protokolu IPv6, který je často nastaven jako prioritní na (routerech, nameserverech), ale ve výsledku nám zobrazí IPv4 webové stránky. Z toho se dá usuzovat, že kdo opravdu zaspal, nejsou ani tak ISP, ale spíše webhosteři a vystavovatelé obsahu. Internet nemá žádný, natož zajímavý IPv6 obsah.

A jaké je doporučení pro běžné uživatele? Věnujte IPv6 protokolu pozornost již nyní. Pokud nyní rozhodujete o poskytovateli služeb, nechť má již nyní zavedenu podporu IPv6 protokolu. Pokud nyní investujete do síťových zařízení, a mohou to být jednoduché domácí WiFi routery, nakupujte zařízení, které tuto podporu mají, ale to již zřejmě máte za sebou, to není nic nového. Připravte se ale určitě na den, kdy se pouze pod IPv6 objeví služba, kterou budete chtít využívat, nebo ji lépe na IPv6 sami spusťte. Přijde čas, kdy začne IPv6 obsah sílit, nakonec i převažovat, nezaspěte.