Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu.
Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Na konferenci DPS Channel Connect jste uvedli, kolik PC v ČR a na Slovensku není připraveno na upgrade na Windows 11. Můžete nám ta čísla zopakovat? Respektive kolik zařízení v komerčním segmentu stále používá Windows 10 a kolik lze upgradovat na Windows 11?

Na základě našich odhadů je přibližně 60 % počítačů s Windows 10 v komerčním segmentu vhodných pro upgrade na Windows 11. Přibližně 900 tisíc zařízení bude potřeba do října 2025 vyměnit, jelikož končí prodloužená podpora Windows 10 a tato zařízení nejsou připravena na Windows 11. To představuje obrovskou příležitost pro naše partnery, kteří se mohou podílet s klienty na plánech výměny či upgradu. Průměrná doba potřebná pro upgrade či výměnu zařízení ve velkých firmách – od počátečního plánu, testování, nákupu až po nasazení – je kolem 400 a více dní.

Jak by se měly firmy na přechod na Windows 11 připravit?

Pro hladký přesun na Windows 11 by organizace měly dodržovat tyto osvědčené postupy:

  • Připojit se k programu Windows Insider, aby mohly testovat nové funkce, ověřovat zařízení a kontrolovat kompatibilitu aplikací ve svém prostředí.
  • Používat preview verze Insider na jednotlivých zařízeních nebo v celé organizaci, aby si uživatelé mohli osvojit funkce Windows 11 a poskytovat zpětnou vazbu.
  • Při nákupu nových zařízení se nyní nedoporučuje provádět downgrade. Doporučujeme otestovat Windows 11.
  • Ověřit kompatibilitu hardwaru a softwaru.
  • Zapojit se do programu App Assure pro řešení jakýchkoli problémů s kompatibilitou aplikací.
  • Použít Windows Autopilot pro nasazení nových zařízení s Windows 11 ve stavu „připraveno pro podnikání“. To zahrnuje požadované aplikace, nastavení a politiky.
  • Využít Microsoft Endpoint Manager pro efektivní správu zařízení a zabezpečení.
  • Pamatovat na to, že Windows 11 je postaven na základech kódu Windows 10, což zajišťuje kompatibilitu se stávajícím softwarem a řešeními. Cílem Microsoftu je podpořit hladký a strategický přechod na Windows 11 pro každou organizaci.


Proč vlastně už Windows 10 nestačí? Jak moc se Windows 11 liší od svého předchůdce?

Víte, pandemie změnila vše, a zatímco Windows 10 byly dostupné v době, kdy všichni pracovali z domova, Windows 11 přišly v říjnu 2021. Lidé si proto na Windows 10  zvykli a možná mají obavy, že je nový systém jiný. Pravdou je, že jde o zcela odlišný operační systém a samozřejmě došlo ke změně některých hardwarových požadavků. To je ale logické, přece jen první verze Windows 10 se objevila v roce 2015 a od té doby se hardware výrazně posunul. Také pokud jde o bezpečnost, úroveň současných kybernetických hrozeb se zvýšila a my jsme na to reagovali. Windows 11 jsou moderní a bezpečný systém a přinášejí inovace v mnoha ohledech, ale je to pořád důvěrně známé prostředí, které uživatelé znají a umějí se v něm orientovat.

Windows 10 je velmi solidní operační systém, ale abychom mohli poskytnout robustní bezpečnost a zároveň schopnost odbavovat pracovní úkoly a provádět stále náročnější operace, potřebujete hardware a software, který je dokáže zajistit. Abychom to vše obsáhli, potřebujeme výjimečnou technologii a ve světě, ve kterém dnes žijeme a neustále přicházejí nové technologie, je upgrade nezbytný.

Máme dnes AI a čekáme vlnu nových PC, tzv. AI-enabled zařízení, která velmi brzy umožní zcela nové scénáře a způsoby práce.

My nyní musíme pomoct zákazníkům vyhodnotit, jaký je přínos, protože jako Microsoft samozřejmě máme zájem prosazovat své produkty, a proto, aby se prosadily a přinášely užitek, musíme zákazníkům ukazovat jejich výhody.

Jaké jsou tedy klíčové výhody přechodu na Windows 11 Pro pro podniky?

Windows 11 Pro nabízí podnikům řadu výhod. Jde o ideální volbu pro organizace, které chtějí zvýšit produktivitu, bezpečnost a celkovou efektivitu. Přináší také nové zážitky poháněné umělou inteligencí a moderní pracovní postupy, které umožňují každému týmu pracovat efektivně.

Nová úroveň personalizace přizpůsobuje uživatelské zkušenosti individuálním preferencím, čímž zvyšuje produktivitu.

Windows 11 Pro poskytuje vrstvy zabezpečení napříč hardwarem, softwarem, identitami a daty. Díky robustním kybernetickým bezpečnostním opatřením lze bezpečně pracovat odkudkoli.

S Windows 11 podniky následují nejnovější trendy v oblasti podnikání díky umělé inteligenci a Copilot, nový AI asistent, pomáhá s řadou úkonů.

Moderní počítače s Windows 11 Pro si zaměstnanci také rychle osvojí. Velkým přínosem je také funkce samoobsluhy snižující závislost na IT podpoře. Windows 11 Pro zaručuje kompatibilitu a rychlé nasazení. Organizace zaznamenávají pokles volání na helpdesk o 80 %.

Windows 11 Pro zahrnuje ochranu proti phishingu, bezheslové zabezpečení a kontrolu aplikací. Organizace hlásí snížení bezpečnostních incidentů až o 58 % a 2,8krát méně případů krádeže identity.

Nasazení a aktualizace Windows 11 lze snadno provádět pomocí nástrojů, jako je Windows Update pro firmy. S Windows Autopilot se významně snižují časy nasazení.

Zkrátka systém Windows 11 Pro poskytuje podnikům pokročilé funkce, zabezpečení a snadnou správu, což z něj činí vynikající volbu pro organizace, které chtějí v digitálním věku prosperovat.

Zmiňoval jste, že se blíží nástup nových zařízení. Můžete nám říct, co od nich očekávat? Respektive co jsou AI-enabled zařízení?

AI-enabled PC jsou počítače, které integrují specializované procesory, tzv. NPU, určené speciálně pro AI. Tyto procesory rozšiřují schopnosti PC různými způsoby včetně okamžitého překladu jazyků, strojového učení, počítačového vidění a zpracování přirozeného jazyka.

Neuronové procesorové jednotky jsou klíčem k využívání potenciálu AI. Jde o nový typ dedikovaného procesoru speciálně navrženého pro zpracování složitých algoritmů AI a obrovských datových sad. Na rozdíl od tradičních CPU nebo GPU jsou NPU optimalizovány pro paralelní zpracování vyžadované pracovními zátěžemi AI.

Integrace NPU umožňuje PC efektivně zvládat procesy řízené AI bez nutnosti spoléhat se výhradně na aplikace specifické pro AI. Například programy pro videohovory využívají AI k rozostření pozadí a hry mohou využívat AI pro světelné efekty, jako je ray-tracing.

Tato nová generace zařízení zaručí lepší produktivitu, zvýšenou bezpečnost, protože AI pomáhá v detekci a prevenci hrozeb i lepší personalizaci, jelikož AI přizpůsobuje uživatelské zážitky na základě preferencí. NPU by se mohly stát stejně zásadními komponentami jako CPU nebo GPU.

Pojďme nyní k umělé inteligenci, jednomu z nejdůležitějších témat současnosti i pro Microsoft… Řekněte nám o Copilotu – o co jde?

Microsoft Copilot je umělá inteligence, která slouží jako společník při různých úkolech pro různé účely. Jde o sadu nástrojů a služeb integrovaných do produktů Microsoftu, které mají zvýšit produktivitu a kreativitu v pracovním prostředí. Copilot je souhrnné označení pro několik produktů a tady je pár příkladů našich Copilotů.

Máme Microsoft Copilot (dříve Bing Chat). To je AI chatbot, který pomáhá s řadou úkolů včetně programování, psaní, generování obrázků, odpovídání na obecné otázky a další. Je veřejně dostupný od konference Microsoft Ignite, která proběhla v listopadu.

Dále je k dispozici Copilot pro Microsoft 365. Tato varianta Copilota je určená pro firmy a poskytuje AI asistenci v nástrojích Microsoft 365, kde pomáhá uživatelům v různých aplikacích a operacích.

Důležitý je také Copilot ve Windows, který je implementován do Windows 11. Dodali jsme jej tam prostřednictvím aktualizace a rozšiřuje desktopové prostředí o AI schopnosti. Copilot pro Windows zatím není dostupný v Evropské unii, ale očekává se, že plná sada funkcí bude spuštěná velmi brzy.

Copilot for Sales bude k dispozici v prvním čtvrtletí roku 2024, má pomáhat prodejním profesionálům.

Existuje několik dalších Copilotů, které Microsoft nabízí, jako jsou Copilot for Services, Copilot pro GitHub, Security Copilot a další.

Jak Copilot, respektive Copiloti, abychom byli přesní, fungují?

Copiloti využívají sílu AI včetně velkých jazykových modelů jako GPT-4, k asistenci uživatelům. Může citovat zdroje, tvořit rozmanitý obsah a třeba i psát texty písní, a dokonce generovat hudbu pomocí svého pluginu Suno AI.

Microsoft 365 Copilot je ale více než ChatGPT od OpenAI vložený do aplikací Microsoft 365, jako jsou Word, PowerPoint, Excel, Teams. Funguje jako sofistikovaný procesní a orchestrační motor, který kombinuje schopnosti LLM (jako je GPT-4) s aplikacemi Microsoft 365 a obchodními daty z Microsoft Graph. Tato integrace umožňuje uživatelům přistupovat k funkcím Copilotu prostřednictvím přirozeného jazyka.

Jak v praxi Copilot pomáhá?

Copilot pomáhá uživatelům s různými úkoly, snižuje manuální úsilí a zjednodušuje pracovní procesy. Navrhuje kontextuální odpovědi, poskytuje funkce samoobsluhy a snižuje závislost na IT podpoře. Jeho AI schopnosti pomáhají zaměstnancům rychleji reagovat a řešit úkoly, což vede k vyšší efektivitě.

Schopnost Copilotu vytvářet rozmanitý obsah podporuje kreativitu. Může také poskytovat povzbuzující zprávy, které zlepšují duševní pohodu. Zabývá-li se opakujícími úkoly, uvolňuje čas zaměstnancům, aby se mohli věnovat inovativnější práci.

Copilot také poskytuje zcela jinou úroveň bezpečnosti a zajišťuje dodržování předpisů tím, že poskytuje přesné informace a vyhýbá se škodlivému obsahu.

Jak se Microsoftu podařilo Copilota tak rychle uvést? ChatGPT vyšel na podzim roku 2023 a dnes už máme Copiloty. Samozřejmě je to technologie, která se stále vyvíjí, ale už je skvěle použitelná.

Copilot a ChatGPT sdílejí spoustu společných prvků. Satya Nadella již před lety rozpoznal potenciál spolupráce se Samem Altmanem z OpenAI, což vedlo k významné investici Microsoftu do této organizace. Díky tomu, že vlastníme 49 % OpenAI, mohli jsme na projektu Copilota úzce spolupracovat.

ChatGPT vyžaduje pro svůj provoz rozsáhlou infrastrukturu včetně datových center a GPU, na jejímž zřízení jsme se společně s OpenAI podíleli, přičemž ChatGPT je hostován na platformě Azure. Naše zapojení do oblasti umělé inteligence tedy nezačalo s příchodem ChatGPT; je to dlouhodobá záležitost. V této oblasti jsme aktivní již delší dobu, což nám umožnilo paralelně pracovat na vývoji Copilota.

Samozřejmě Copiloti nejsou prvními AI produkty Microsoftu a tady se nemůžu nezeptat na pana Sponku, protože to bylo moje první setkání s AI vůbec. Co se s ním stalo?

Ano, pan Sponka neboli Clippit, velký počin v oblasti AI. Jen předběhl svou dobu jako většina géniů. Takže až zpětně jej vnímáme jako významný milník, ale v době, kdy se objevil, jsme na něj ještě nebyli připraveni. Velký génius. Ale Copiloti pokračují v jeho odkazu!

Kam podle vás vývoj AI směřuje? A jak se s touto technologií můžeme vyrovnat a nejlépe ji využívat?

Čekají nás úplně nové zkušenosti. Podívejte se třeba na technologii pro vytváření videí, Sora kterou společnost OpenAI představila nedávno. Věděli jsme, že to přijde, AI dělá realistické fotografie a toto je další oblast, kde se prosadí. Upřímně, překvapilo mě, jak rychle to přišlo a jak dobré to je. Myslím, že si lze těžko představit, kam se AI vyvine.

Je zapotřebí zůstat nohama na zemi a zachovat si povědomí o tom, jak to ve světě funguje. Mít všeobecný přehled. Pokud budete vše delegovat na AI, pak možná začnete ztrácet kontakt s realitou, a cokoli vám AI řekne, budete brát jako definitivně platné. Podívejte se na Facebook. Co AI a algoritmy udělaly s volbami v různých zemích, zkrátka i ta rizika je třeba brát v potaz. Teď je to na nás, jak se s tím vypořádáme a jak to budeme používat.

A proto budeme muset být více uvědomělí. Nelze vše delegovat, musíte mít názor a pohled na to, jak tato technologie může pomáhat, například ve vzdělávání, zdravotnictví a vůbec v celé společnosti.

Neděsí vás ten rychlý vývoj AI někdy?

To je zajímavá otázka. Myslím, že existují dva tábory, optimisté a ti, kteří věří, že AI a prudký rozvoj technologií zapříčiní konec života na zemi jako v Terminátorovi.

Jde o dva extrémy, ale já rozumím oběma stranám. Potřebujeme pochopit, jak tyto věci fungují. A to je problém, protože tomu nerozumí nikdo. Chápeme, jak to sestavit, ale jak to nakonec funguje, to vlastně nevíme. Totiž tato technologie není program, jsou to neuronové sítě. Není to nascriptované, výsledky jsou nepředvídatelné.

I velké technologické společnosti, které se AI opravdu zabývají a masivně do ní investují, moc dobře vědí, jak je tato technologie nevyzpytatelná, potřebuje hodně testování a namístě jsou i regulace. Někdy opravdu nevíme, co se stane – zmíním příklad starší verze systému v Microsoft Research pro výuku překladu z angličtiny do němčiny, který se po naučení překládat japonsky stal lepším v překládání němčiny, přestože jazyky nejsou lingvisticky podobné. Existují nezamýšlené emergentní vlastnosti a na to je zapotřebí dávat si pozor.

Jsme v samém závěru: je něco, co byste chtěl vzkázat partnerům – resellerům Microsoftu?

Chtěl bych poděkovat všem našim prodejcům za to, že jsou nedílnou součástí našeho ekosystému! Vaše oddanost a odborné znalosti pohánějí inovace, posilují podnikání a mění životy. Jelikož se pohybujeme v neustále se měnícím technologickém prostředí, chtěl bych zdůraznit několik klíčových bodů.

Vaše postřehy a zpětná vazba jsou pro nás nepostradatelné. Společně můžeme vytvářet řešení, která rozklíčují skutečné problémy a zlepšují uživatelské zkušenosti.

Technologie se vyvíjí rychlým tempem. Investujte do neustálého učení. Ať už jde o AI, nebo bezpečnost, pojďme zůstat společně v čele.

Náš úspěch je závislý na úspěchu našich zákazníků. Buďte jejich důvěryhodnými poradci, kteří jim pomáhají odemknout plný potenciál technologií Microsoftu. Pamatujte, že neprodáváme jen produkty; umožňujeme transformaci. Pojďme nadále inovovat, spolupracovat a mít pozitivní dopad. Děkuji, že jste součástí rodiny Microsoft!

Podobné články

Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Marcel Divín (Epson): Reselleři jsou partneři na celý život

16. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: dcd)
Marcel Divín, branch office manager společnosti Epson Europe CZ & SK, prozradil, jak se společnosti Epson daří a které novinky v dohledné době můžeme očekávat. Řeč přišla také na udržitelnost, která je pro Epson jednou z priorit. Čtěte více

Klára Janečková: OKI staví na osobním kontaktu s dealery

11. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Klára Janečková se v české pobočce OKI Europe stala obchodní manažerkou se zodpovědností za sektor open channel. Rozšířila tak zdejší obchodní tým OKI, který tvoří obchodní ředitel Jan Denkstein a obchodní manažeři Miroslav Pávek, Jiří Sojka a Pavel Míka. Janečková má v OKI zároveň na starosti marketingové aktivity v ČR, SR a Maďarsku. S marketingem, obchodem i tiskovým segmentem má bohaté zkušenosti, působila například v CzechTrade či JVM Computers. Čtěte více

Jan Bartoš (EET Group): Chceme být v oblasti IT komponent jasnou první volbou

7. 2. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a EET Group)
EET Group patří mezi největší dodavatele IT produktů a řešení pro firemní klientelu. Společnost má širokou nabídku produktů a řešení, vyniká technickou podporou a spolehlivým servisem. Původně švédský start-up postupně akvíroval na 52 výrobců a distributorů IT komponent z celé Evropy včetně české firmy Europarts, z níž do EET přešel i současný managing director české pobočky EET Group Jan Bartoš. Čtěte více