Jen tři procenta firem jsou odolná proti současným kyberbezpečnostním hrozbám

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Pouhá tři procenta firem mají podle Indexu kyberbezpečnostní připravenosti společnosti Cisco své zabezpečení na takové úrovni, aby bylo schopné čelit současným sofistikovaným kybernetickým hrozbám. Naopak u více než 70 % podniků je obrana proti moderním útokům nastavena slabě nebo zcela nedostatečně.

Při sestavování Indexu kyberbezpečnostní připravenosti se Cisco zaměřila na pět základních pilířů bezpečnosti: ochrana identit, odolnost sítě, zajištění zařízení, bezpečnost cloudu a využití umělé inteligence, s nimiž souvisí 31 bezpečnostních řešení. Výsledky indexu vycházejí z rozhovorů s 8 000 bezpečnostními pracovníky ve 30 zemích. Bezpečnostní experti uváděli, která z řešení jejich společnosti nasadily nebo v jaké fázi nasazení se nacházejí. A na základě jejich odpovědí pak byla připravenost v jednotlivých pilířích vyhodnocena čtyřstupňovou škálou: „začátečník“, „zavádí“, „pokročilý“, „vyspělý“.

Z hodnocení všech odpovědi vzešel celkový výsledek. Pouze tři procenta firem lze z hlediska připravenosti označit jako „vyspělé“. Známku „pokročilý“ si vysloužilo 26 % podniků. Příslušné bezpečnostní technologie „zavádí“ 60 % podniků a 11 % z hodnocených společností jsou pouze „začátečníci“. Cisco přitom upozorňuje, že procento vyspělých firem se meziročně výrazně snížilo z 15 % v loňském roce na tři procenta letos, což je důsledek bouřlivého rozvoje hackerských technik a hyperkonektivity.

Další zjištění Indexu:

Čekání na útok

Kybernetický bezpečnostní incident v příštích 12 až 24 měsících očekává 73 % respondentů. Více než polovina dotazovaných (54 %) čelila útoku v posledních 12 měsících. A 52 % takto postižených uvedlo, že je to stálo nejméně 300 000 USD.

Nadbytek bezpečnostních řešení

Deset a více bezpečnostních řešení má ve svém IT prostředí nasazeno 67 % firem. Čtvrtina z dotázaných jich dokonce provozuje přes 30. Firmy přiznávají, že velký počet parciálních bezpečnostních nástrojů zpomaluje schopnost odhalovat incidenty a reagovat na ně.

Nezabezpečená zařízení

Připojování se k firemním platformám ze soukromých nespravovaných zařízení dovoluje 85 % společností.

Investice do bezpečnosti

Účastníci průzkumu chápou své rezervy v zabezpečení firemní infrastruktury: 97 % respondentů plánuje v následujícím roce zvýšit rozpočet na kyberbezpečnost, přičemž u 86 % společností mají investice do bezpečnosti vzrůst o více než desetinu.

„Nemůžeme podceňovat hrozbu, kterou představuje naše vlastní přílišná sebedůvěra. Firmy musí investovat do integrovaných platforem a opřít se o umělou inteligenci, aby mohly pracovat ve strojovém měřítku a konečně naklonit misky vah na stranu obránců,“ uvedl Jeetu Patel, výkonný viceprezident a generální ředitel divize Security and Collaboration ve společnosti Cisco.

Více informací

Zpráva 2024 Cisco Cybersecurity Readiness Indexs

Štítky: 

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více