Sítě v roce 2022: Wi-Fi 6(E), rychlý Ethernet a cloudová správa

29. 6. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Počítačové sítě jsou dnes ve své drátové či pevné podobě nedílnou součástí drtivé většiny institucí, podniků i domácností. Doprovázejí nás všude, ve dne, v noci, v interiéru, v exteriéru, na každém kroku. A naše nároky na ně neustále rostou. Proto jsme pro vás ve spolupráci se zástupci výrobců síťových řešení připravili souhrnný článek, ve kterém můžete načerpat nejaktuálnější informace ze světa sítí a tipy, jak je zužitkovat u svých zákazníků.

Svými postřehy do článku přispěli zástupci společností Cisco (Dominik Soukup – technical solutions specialist), D-Link (Miloš Brotz – key account manager CZ & SK), Hewlett Packard Enterprise (Jakub Tikovský – system engineer), Netgear (Piotr Dudek – regional director Eastern Europe), Sophos (Patrick Müller – regionální manažer pro východní Evropu), TP-Link (Aleš Šafář – key account manager pro ČR a SR) a Zyxel (Radek Hofman – channel manager).

Které trendy, technologie a požadavky zákazníků budou podle vás ve druhé polovině roku stěžejní v segmentu bezdrátových sítí?

Jednoznačným trendem, na kterém se shodla drtivá většina zástupců výrobců síťových zařízení, je další rozšiřování sítí Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E. Ačkoli jsou potřebná řešení již nějakou dobu poměrně běžně k dispozici a jejich vlastnosti cíleně řeší hned několik palčivých nedostatků starších typů sítí, jejich penetrace má k ideálu stále daleko.

„U bezdrátových sítích jako velký trend stále vidíme rostoucí důraz na jejich kvalitu. Primárně jde o technologii Wi-Fi, která u standardu Wi-Fi 6 přináší větší bezpečnost a stabilitu. Ve druhé polovině roku bude trendem nástup nové standardu Wi-Fi 6E. Toto rozšíření přináší novou frekvenci 6 GHz a díky tomu zvyšuje zejména celkovou rychlost připojení. Neočekáváme, že Wi-Fi 6E sítě kompletně nahradí Wi-Fi 6, ale primárně půjde o doplnění v důležitých místech v síti s vyššími nároky na rychlost přenosu dat,“ uvedl Dominik Soukup ze společnosti Cisco.

Další rozšíření výkonnějších technologií, zejména Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) očekává také společnost D-Link. Pokud je tato technologie využívána všemi prvky bezdrátové sítě, nabízí reálné přenosové rychlosti přesahující 1 Gbps, což je dostačující pro většinu aplikací: „Umožňuje kvalitní připojení více zařízení bez poklesu výkonu, rušení či až „zamrzání“ například videopřenosů (pochopitelně záleží i na dostupné konektivitě k internetu). Myslím si, že se budou dále rozvíjet dnes již populárních mesh sítě. Ty zajišťují optimální provoz sítě zcela automaticky a typicky cílí na domácí koncové uživatele. Je třeba připomenout, že firemní Wi-Fi sítě nabízejí minimálně stejné možnosti, ovšem plně pod kontrolou správce sítě. Taková správa může být jak lokální, tak s využitím přístupu přes cloud,“ poznamenal Miloš Brotz.

Nástup standardu Wi-Fi 6E, uživatelům přináší významné rozšíření frekvenčního pásma, a v důsledku tedy i celkové přenosové kapacity. Zákazníci se tak často rozhodují, jestli budou povyšovat své stávající systémy na revoluční Wi-Fi 6 nebo rovnou na jeho extenzi Wi-Fi 6E. Jakub Tikovský z Hewlett Packard Enterprise však upozorňuje, že i nástup nové generace Wi-Fi má svá úskalí, na která byste neměli zapomínat: „Je dobré upozornit, že s nástupem nového frekvenčního pásma přicházejí i některé technologické výzvy, se kterými se ne všichni výrobci vyrovnávají stejným způsobem a z hlediska uživatele je na ně dobré hledět. Mezi ně patří i otázky počtu rádií na jedno AP či schopnost AP pracovat na všech kanálech současně.“

„I když přichází na trh nové standardy jako je Wi-Fi 6E a v blízké budoucnosti i Wi-Fi 7, tak očekávám, že hlavním tahákem bude stále Wi-Fi 6, jejíž podíl v oblíbenosti, jak u domácích, tak i firemních zákazníků, roste na úkor staršího standardu AC. Jelikož se produkty s Wi-Fi 6 dostávají na podobné cenové hladiny jako starší zařízení, začínají být více a více atraktivní. A to i díky rozšířenosti Wi-Fi klientů s podporou Wi-Fi 6. Velkou roli při rozhodování zákazníků bude stále hrát i dostupnost produktů,“ uvedl Aleš Šafář ze společnosti TP-Link.

Na možné potíže se skladovou dostupností zboží, ale také na fakt, že i k Wi-Fi existují určité alternativy, upozornil také Radek Hofman ze Zyxelu: „Ve druhé polovině letošního roku bude hlavním přetrvávajícím trendem (ne)dostupnost zboží. Technologickým imperativem budou i nadále nejnovější bezdrátové technologie Wi-Fi 6 (AX) a mobilní 5G, jenž budou základem velké většiny projektových příležitostí.“

„Stále důležitější je potřeba bezpečného připojení k internetu i mimo domov či kancelář, kterou řeší mobilní routery,“ uvedl Piotr Dudek ze společnosti Netgear.

Cloudová správa jako cesta k úspěchu?

Cloud jako (primární) nástroj pro správu své infrastruktury přijímá stále více organizací. Důvodu, proč se tento model stává stále populárnější, je mnoho: „Cloud poskytuje takovou míru dostupnosti, přístupu a bezstarostné údržby, jakou tradiční on-premise systémy neumožňují. Mnoho organizací si uvědomilo, že nároky na údržbu jejich řešení pro správu IT snižují přidanou hodnotu jejich zdrojů i času, zatímco správa v cloudu nabízí provozní agilitu a uvolňuje zdroje IT, aby se namísto starání se o záplatování, aktualizace a údržbu lokálních řešení mohly soustředit na úkoly, které jsou pro úspěch jejich podnikání důležitější,“ uvedl za Sophos Patrick Müller.

Radek Hofman ze Zyxelu tato slova potvrdil: „Samozřejmě platí, že čas jsou peníze – a rychlá konfigurace libovolného Wi-Fi prvku během dvou minut je proto zcela bezprecedentním benefitem. Cloudová správa sítí je již naprostou nezbytností, což je potvrzeno její bezpečností, spolehlivostí, efektivitou i rychlostí. Cloudová správa sítí je moderním a komplexním ekosystémem, který v současném moderním pojetí zahrnuje také efektivní správu přepínačů. Poptávka po výkonnějších a robustnějších modelech přepínačů je aktuálně nejen v podnikovém enterprise segmentu, nýbrž i v segmentech SOHO a domácností.“

Jakub Tikovský z Hewlett Packard Enterprise k managementu Wi-Fi dodal, že jednoznačným trendem je i strojové učení, které umí zajistit automatické upozornění na problematické jevy v síti, případně dokonce automaticky optimalizovat nastavení.

Které trendy budou podle vás stěžejní v segmentu pevných (kabelových) sítí?

Budování (a fungování) pevných sítí bude do velké míry ovlivněno nároky a požadavky moderních bezdrátových sítí, kterými se zabýváme na předchozích řádcích. Jak se však brzy dozvíte, souvisejících úskalí je samozřejmě více…

„V návaznosti na budování sítí Wi-Fi 6 je vhodné zajistit větší nasazení prvků umožňujících přenos rychlostí větší než 1 Gbps, aby nevznikala úzká místa. Na popularitě nabývají switche s 2,5Gbps porty, které navíc dokážou využít existující kvalitní rozvody kabeláže CAT5e a plně tak vytížit dostupný 100MHz kmitočet,“ uvedl Miloš Brotz ze společnosti D-Link.

Potřebu „zrychlování“ potvrdil Aleš Šafář z firmy TP-Link: „Při stále se zvyšujících rychlostech bezdrátových sítí, kde již nejsou žádnou výjimkou rychlosti nad 1Gbps, je potřeba myslet také na zrychlení metalických sítí, a to jak v domácnostech tak u firemních zákazníků. Pro domácnosti, kde jsou standardem gigabitové rozvody, lze velice jednoduše celou síť zrychlit na 2,5 Gbps. I v nabídce TP-Linku se objevují domácí switche a routery disponující těmito rychlými porty a jejich nabídka se bude dále rozšiřovat. V B2B segmentu je mimo zrychlování kabelových sítí na 2,5 nebo 10 Gbps trendem také zavádění softwarově definovaných sítí, které nabízí jednoduchou centrální správu všech prvků ve firemních sítích navíc i s cloudovým přístupem.“

Pevné sítě musí být natolik robustní, aby nijak nelimitovaly k nim připojené bezdrátové pokrytí: „Z těchto důvodů od pevných sítí potřebujeme podporu technologií mGig a UPOE, které jsou nezbytné pro plnou funkčnost Wi-Fi 6E přístupových bodů a budou potřeba i pro další budoucí Wi-Fi standardy. Nové Wi-Fi standardy zároveň zvyšují požadavky na propustnost a napájení,“ uvedl Dominik Soukup ze společnosti Cisco.

„Pokroky ve výkonu a škálovatelnosti ve standardech Wi-Fi 6/6E a v nadcházejícím standardu Wi-Fi 7 povedou také ke změnám v síťové infrastruktuře, protože vyžadují vyšší než tradiční výkon 1 Gb/s. Organizace budou zavádět 2.5G+ síťové přepínače, firewally a routery, aby se vypořádaly s dodatečnými nároky na výkon, které přinesou standardy Wifi 6/6e/ a další,“ poznamenal Patrick Müller ze společnosti Sophos.

V oblasti kabelových sítí jsou jednoznačně nejrychleji rostoucím odvětvím AVoIP (AV přes IP) přepínače. Taková zařízení nabízejí nejvyšší kvalitu přenosu audia a videa, nízkou latenci, redukci nákladů pro uživatele a snadnou tvorbu i úpravy sítě. To umožňuje AV integrátorům a instalačním technikům výrazně zjednodušit konfiguraci sítě,“ doplnil za Netgear Piotr Dudek.

Bezpečností vše začíná i končí

Potřeba bezpečnosti je stále palčivější a proto ji nelze opomíjet ani v souvislosti s počítačovými sítěmi. Více o ní hovořil např. Jakub Tikovský z Hewlett Packard Enterprise: „Na základě posledních zpráv o různých (nejen) ransomwarových útocích odhaduji, že mezi jeden z trendů blízké budoucnosti patří mikrosegmentace. Ukazuje se totiž, že jako obranu proti moderním hrozbám je nutné zavést granulární oddělení jednotlivých zařízení, které se do sítě připojují. Zkrátka mezi nimi povolit komunikaci na úrovni nutného minima tak, aby byl dopad případného bezpečnostního incidentu minimalizován. Toto opatření se při analýzách bezpečnostních incidentů objevuje velmi často na předních příčkách mezi zjištěnými nedostatky, ale s tradičními přepínači ho ve vysoké kvalitě a granularitě v podstatě nelze dosáhnout. Je tedy čas zásadní přetvoření architektury sítí.“

K bezpečnosti se vrátil také reprezentant společnosti Cisco: „U bezpečnosti bude kladen důraz na segmentaci sítě a hardwarovou podporu šifrovacích algoritmů, abychom mohli bezpečně dosahovat až 100Gbps rychlostí i pro běžné sítě.“

Máte nějaký tip nebo radu pro resellery, kteří sítě dodávají? Na co by se měli soustředit a jaké služby nabízet, aby si udrželi (spokojené) zákazníky a maximalizovali své příjmy?

Dominik Soukup ze společnosti Cisco radí zaměřit se na celkové potřeby zákazníka, nikoli pouze na vybraný segment: „Počítačové sítě jsou dnes součástí většiny aplikací a podnikových procesů, a je dobré (nutné) znát všechny požadavky. Hlavním problémem zákazníků už není samotný přenos dat, ale zajištění bezpečnosti, neustálého dohledu a rychlé identifikace problémů s možností rychlé nápravy. Své služby bych orientoval tímto směrem a zaměřil se na infrastrukturu, která dokáže tyto benefity nabídnout, a díky tomu udržovat spokojené zákazníky i do budoucna.“

Důraz na komplexní přístup vyzdvihuje také zástupce Hewlett Packard Enterprise: „Rozhodně je to přesun od dodávání jednotlivých samostatných síťových vrstev k uceleným, centrálně řízeným systémům. Je nutné do celkového konceptu zahrnout drátové i bezdrátové prvky, orchestrační vrstvu pro automatizaci a mikrosegmentaci i centrální management a monitoring. S tím, jak lidských zdrojů v IT týmech nepřibývá a nároky se zvyšují, přichází nevyhnutelně i potřeba vyšší úrovně zjednodušení provozu sítí. Té lze ale dosáhnout pouze skrze implementace kompletní síťové platformy, která umožňuje velmi zjednodušenou centrální kontrolu i management jak v oblasti provozu, tak v oblasti bezpečnosti. Zde leží přidaná hodnota pro naše partnery, a tedy i možnost maximalizace jejich zisků.“

Dalším aspektem, na který bychom se měli zaměřovat, jsou produkty s delší záruční dobou a kvalitní technickou podporou: „K řadě firemních řešení lze nabídnout třeba pětiletou či dokonce doživotní záruku a beznákladové řešení RMA přímo uživatelem, což umožní resellerům soustředit se na samotný vztah se zákazníkem a neodbíhat třeba k řešení RMA,“ uvedl Miloš Brotz ze společnosti D-Link.

Základem k uspokojení potřeb zákazníků je jednoznačně stabilní udržování skladových zásob a dostupný prodej licencí. O krok dál resellery posunou také technická školení, díky kterým získají přehled o nejnovějších trendech a technologiích a budou znát odpověď na veškerá aktuální přání a požadavky trhu. Zvýšit své příjmy mohou reselleři také tím, že začnou prodávat služby a jejich údržbu, včetně již několikrát zmiňované vzdálené (cloudové) správy sítí,“ doplnil další tip Piotr Dudek ze společnosti Netgear.

„Určitě doporučuji spolupracovat přímo s námi jako s výrobcem. Nabízíme mnoho nástrojů, díky kterým si partner udrží náskok před konkurencí a zvýší si své příjmy. U firemních řešení nabízíme projektové slevy, kde si může partner zvýšit svoji marži řádově až o desítky procent, a to i u menších projektů, které obsahují třeba jen jednotky kusů zařízení. U řešení pro domácnosti pak máme bonus program, kde partneři již nákupem našich produktů v distribuci získávají bonusové body, které se dají směnit za naše produkty, různé dárky nebo poukázky. V neposlední řadě také nabízíme možnost podpory, a to jak technické nebo obchodní, pomoc s návrhem řešení přímo u zákazníka, různá školení atd.,“ doporučil za TP-Link Aleš Šafář.

Nebojte se a buďte (pro)aktivní

„Nebojte se výzev. Pasivně nečekejte na požadavky svých zákazníků, ale aktivně jim nabízejte současná technologická řešení. Akcelerační ekonomika jen potvrzuje správný trend cloudové správy sítí. Tradiční formy prodeje musí být doplněny, ne však zcela nahrazeny, ověřenými a fungujícími moderními modely. Jedním ze současných dynamických trendů je transformace resellerů na MSP. Toto může být vhodná cesta, která osloví vaše stávající či budoucí zákazníky a podpoří vaše moderní formy prodeje síťových technologií s důrazem na efektivitu a ziskovost,“ optimisticky uzavřel Radek Hofman ze společnosti Zyxel.

Štítky: 
Sítě, Síťové prvky, Wi-Fi, Poskytovatelé služeb, Bezdrátové prvky, Routery, Wi-Fi směrovače, Cisco systems, D-Link, Hewlett Packard Enterprise, Netgear, Sophos, TP-Link, Zyxel

Podobné články

TP-Link rozšiřuje řadu Deco X50-PoE o samostatnou jednotku

15. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link přidává do nabídky samostatnou jednotku Wi-Fi 6 mesh systému Deco X50 PoE. Řešení zaujme napájením přímo po ethernet kabelu, možností montáže na strop nebo zeď a také 2,5Gb porty. Zatímco doposud však byla k dispozici jen baleních se dvěma nebo třemi jednotkami, nově bude možné dokoupit samostatné jednotky pro flexibilní rozšíření stávající sítě. Čtěte více

HPE Aruba Networking: přístupové body Wi-Fi 7 řady 730

4. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Nové bezdrátové přístupové body řady 730 s Wi-Fi 7 představují komplexní IT řešení na okraj sítě, připravené pro implementaci technologií umělé inteligence. Nabízí bezpečné a výkonné připojení pro záznam a přenos dat pro trénink umělé inteligence a automatické vyvozování. Čtěte více

Mercusys: gigabitové PoE+ přepínače MS105GP a MS108GP

27. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mercusys)
Společnost Mercusys představil nové modely kompaktních přepínačů s podporou PoE+ napájení. Pětiportový MS105GP a osmiportový MS108GP disponují podporou gigabytových přenosů, odolným kovovým provedením a dalšími praktickými funkcemi a vlastnostmi. Čtěte více

Výrobce optických síťových modulů MicroOptics se slučuje se značkou Lanview

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: EET Group)
Skupina EET Group oznámila sloučení dvou předních poskytovatelů kompletních řešení strukturovaných sítí pro firemní zákazníky, společností MicroOptics a Lanview. Pod hlavičkou skupiny EET Group tak vzniká komplexní poskytovatel optických transceiverů, řešení pro bezdrátovou komunikaci, přenosové sítě, sítě datových center a cloud computing. Čtěte více